تبلیغات
رهپویان قرآن - ارتباط و اتحاد پر ثمر


بسم الله الرحمن الرحیم
مقدمه
انسان موجودی اجتماعیست و برای پیشبرد امورش با دیگر همنوعانش در  ارتیاط است. دین اسلام، به ارتباط انسانها با هم براساس تقوای الهی اهتمام می ورزد، این موضوع، برای ارتباط و وحدت مسلمین خیلی حائز اهمیت است، مسلمینی که در سالیان اخیر با توطئه اجانب و دور شدن بعضی از دولتهای مسلمان از اندیشه ارتباط بر اساس تقوای الهی، راه را برای گروههای تکفیری و خشونت طلب باز نمودند تا در پناه اسلام ساختگی خود، وحدت امت اسلامی را به چالش کشیده و چهره ی  اخلاق مداری و صلح طلب بودن دین اسلام را زیر سوال ببرند.

رابطه انسانی بر اساس خدامحوری
در قرآن ــــ این کتاب خدای رحمان و رحیم ــــ می خونیم: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛[آل عمران/200]اى اهل ایمان! (در برابر حوادث‏) شكیبایى كنید، و دیگران را هم به شكیبایى وادارید، و با یكدیگر (چه در حال آسایش چه در بلا و گرفتارى‏) پیوند و ارتباط برقرار كنید و از خدا پروا نمایید تا رستگار شوید». [1]
این آیه شریفه ما را به ارتباط انسانی بر اساس معیارهای مورد نظر خدای متعال دعوت می کند. ما مسلمین باید این آیه را برای حفط ارتباط و وحدت امت اسلام، کاربردی ترش نموده و الگوی ارتباط اجتماعی براساس توحید و خدامحوری به جهان نشان دهیم.
وقتی دولتهای مسلمان بین خودشان رابطه خوبی ندارند و اتحاد و یکپارچگی خود را فدای اختلافات (که قابل حل هستند) می نمایند؛ دیگر نه تنها جایی برای الگو دهی مناسب در این زمینه هست؛ بلکه باید هم منتظر عواقب این عدم اتحاد باشیم. باید به فرمایش مولا علی (علیه السلام) اول اتحاد و یکچارچگی خود را حفط کنیم، تا بعد یک مدل از اتحاد جامعه به خورد عالم بدهیم. حضرت می فرماید: «إِنْ سَمَتْ هِمَّتُكَ لِإِصْلَاحِ النَّاسِ فَابْدَأْ بِنَفْسِكَ فَإِنَّ تَعَاطِیَكَ صَلَاحَ غَیْرِكَ وَ أَنْتَ فَاسِدٌ أَكْبَرُ الْعَیْب؛[2]‏اگر همّت والاى اصلاح مردم را در سر دارى، از خودت آغاز كن، زیرا پرداختن تو به اصلاح دیگران، در حالى كه خود فاسد باشى بزرگترین عیب است».

دشمنان اسلام  و مسلمین از اختلافات نهایت استفاده را بردند و این تکفیریهای بی رحم و خشن  را به جان امت اسلامی انداختند، بعد با شیطنت بازی خاصی به مردم دنیا می گویند: این اوضاع درهم و برهم مسلمانان خوب است یا این اتحاد و نظم و آرامش ما؟ باید این شیطنت بازیها را از آنها بگیریم و زمانی در این کار موفقیم که اتحاد اسلامی خود را حفظ کنیم.

وقتی می گوییم: اتحاد اسلامی ورابطه خدامحورانه، این قید خدا محورانه اش خیلی مهم است. شاید خیلی ازکشورهای اسلامی با هم متحدند؛ ولی بر اساس حمایت از تکفیر و ... ، این دولتها برخلاف نظراسلام  وقرآن، ما را به تکفیر و برادرکشی و منفعت طلبی دنیایی (ضد وحدت مسلمین)  دعوت می کنند، در حالی که قرآن ما را به ریسمان الهی دعوت می کند [3]

اختلاف؛ مانع برادری نیست.
معمولا در یک خانواده بین دو برادر، ممکن است اختلافاتی هم پیش بیاید. اگر کاری کنیم که اختلافی پیش نیاید کار خوبی انجام داده ایم؛ ولی کار مهمتر شاید این باشد که اختلافات را (اگر پیش آمد) مدیریت نمود. در بحث رابطه و وحدت مسلمین هم باید توان مدیریت اختلافات را داشت. کتاب آسمانی ما مسلمانان می فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ؛[حجرات/10]جز این نیست كه همه مؤمنان با هم برادرند؛ بنابراین [در همه نزاع ها و اختلافات‏] میان برادرانتان صلح و آشتى برقرار كنید، و از خدا پروا نمایید كه مورد رحمت قرار گیرید». [4]

این آیه ی قرآن نیز ما را به رعایت تقوای الهی در ارتباطاتتمان دعوت می  کند. این آیه ی قرآن، باید سرمشق همه ی مسلمانان در همه ی زمانها و مخصوصا در این برهه ی حساس باشد. ما که برادریم و خیلی اشتراکات با هم داریم؛ نباید به این راحتی میدان را بدست تفرقه افکنان و فرصت طلبان بدهیم . آنها که بغیر از منفعت خود و طرفدارانشان به چیز دیگری فکر نمی کنند.

 جمله ی "فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْكُمْ" بین برادران خود رابطه ی دوستی و اتحاد برقرار کنید؛ حساب همه ی مسلمین ( مخصوصا سران کشورهای اسلامی مثل سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب و ...) مبنی بر تلاش در جهت رفع کدورت بین مسلمین درگیر را بیان می کند.
 متاسفانه سازمانهای اسلامی (سازمان کنفرانس اسلامی و ...) هم که کارشان نظارت بر حل مشکلات مسلمین و تلاش برای رفع موانع اتحاد و یکپارچگی آنها می باشد؛ سکوت معناداری اختیار نموده اند و در جهت ارتباط موثر، و اتحاد و برادری امت اسلامی کاری انجام نمی دهند.

نتیجه گیری
خدای متعال در قرآن، اهل ایمان را به ارتباط با همدیگر براساس  تقوای الهی دعوت می کند. ارتباط با یکدیگر بر اساس تقوا و خدا ترسی که وحدت آفرین است؛ باید بیشتر در بین مسلمین مورد توجه قرار گیرد.
متاسفانه با عدم اتحاد و ارتباط مسلمین، کار بدست تکفیریها و تفرقه افکنان امت اسلامی افتاه و آنها با شقاوت تمام با مسلمین رفتار می کنند.

پی نوشتها
[1] ترجمه انصاریان ص76
[2] تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص237 ، ح4765
[3]«وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا؛[آل عمران/103]و همگى به ریسمان خدا [قرآن و اهل بیت علیهم السلام‏] چنگ زنید، و پراكنده و گروه گروه نشوید».ترجمه آیه از انصاریان، ص63
[4] ترجمه الهی قمشه ای، ص516
طبقه بندی: تازه ترین ها،  2)سبك زندگی اسلامی ،  ارتباط موثر،  مقاله، 
برچسب ها: ارتباط، اتحاد، مسلمین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 دی 1394 توسط : حسین سیدی